AYVALIK; GİZLİ CENNET

Tarihte Kydonia adıyla bilinen Ayvalık M.Ö.330 yıllarından başlayarak çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmış. Batısındaki Ege Denizi, ilçenin tarih boyunca önemli bir yerleşim yeri olduğunu açıklamaya yetiyor.

Balıkçılığı ve süngerciliğiyle birçok aileye geçim kaynağı olmuş... Zeytinlikler ve çamlar ile kaplı Yemyeşil Ayvalık kıyılarının derinliklerindeki gizli sualtı cennetinde, tüm Ege kıyılarımızın belki başka hiçbir yerinde raslanmayan yumuşak mercan (Gorgonaria), kayaların üzerindeki kovuklarda ahtapottan mığrıya, karidesten boyları bir santimetreden de ufak yengeçlere kadar pekçok tür yaşıyor.

Ayvalık'ta kuzey ve batı olmak üzere dalışa açık iki ana bölge ve bu bölgelerde toplam 22 adet dalış noktası var. Deniz dibindeki kaya kütlelerinin çevresindeki çok zengin yaşam, sualtı dünyası tutkunlarının akınına uğruyor. Deniz dibi melanurya, akya, turna, lagos gibi balıklar ve istakoz, karavida, pavurya gibi kabuklu böcekleri de barındırıyor.

Ege Denizinde yaşayan çoğu balık türünün Ayvalık'ta bulunması da dalmayı sevenler için bir başka ilgi odağı. 1990'larda başlayan dalış turizmiyle daha da canlılık kazanan Ayvalık, mavi derinliklerinde barındığı rengarenk cennetle artık sualtı tutkunlarının da gizli sığınağı olmuştur. Ayrıca; Ayvalık oksijen zenginliği bakımından Alplerden sonra dünyada ikinci sıradadır. Sayısız hastalıkların tedavisinde ise dünyada ilk sırayı korumaktadır.